Pages

Subscribe:

10 Temmuz 2013

Fenerbahçe Ülker 2013/14 yapılanması

Obradovic'in gelmesi ile birlikte taraftar Aydın Örs sonrası dönem için ilk birlikteliğini verdi ve heyecanlı bir bekleyiş başladı. İyi bir bütçe ile yola koyulan Fenerbahçe Ülker Euroleague'de senelerdir Türk takımlarının rüyası olan bir kadro kurmak için girişimlere başladı.

Hazır kesinleşen transfer yokken tek tek duyumlar ve oyuncular üzerinden gidelim.

Bo McCalebb : Sözleşmesi devam ediyor bunun yanı sıra aldığı paranın hakkını veremediği de bir gerçek. Bo bu kadar eleştiriliyor eleştirilmesine ancak asıl sorun yanlış guard planlamasından kaynaklandı geçen sene. Bo McCalebb tarzı bir oyuncuyu Ömer Onan'la guard ikilisi yaparsanız oyun kurmada ciddi sıkıntı yaşarsınız. Bo başarılı kariyer yıllarında Chris Lofton, Aleksandar Rasic, Nikos Zizis, Rimantas Kaukenas, Vlado Ilievski gibi gerektiğinde 2 gerektiğinde 1 numara oynayabilecek asist yönü güçlü, oyunun akış yönünü değiştirebilecek ve en önemlisi gerektiğinde PNR oynayabilecek bir oyuncu ile başarılı oldu. Geçen sene maalesef Avrupa'nın en önemli 2. guardı doğru kullanılamadı ve vasat bir performansta kaldı. Bu sene açısından kalmasının ya da gitmesinin artı ve eksi yönlerini değerlendirelim.

Bo McCalebb'in 2012/13 TBL ve EL istatistikleri


Artı tarafı doğru bir yapılanmada Avrupa'nın en iyi 2. guardı. Dominant bir oyuncu. Winner. Son senesinde Obradovic de onu PAO'ya transfer etmek istemişti yani koçun da sempatisini kazanmış bir isim.

Eksileri : Doğru yapılanma olmadan Ömer Onan'a kaldı mı vasat bir hal alıyor, PNR konusunda etkili değil, dış şutu yok üçlük sokamayan 2 numara gibi, eğer kalırsa ve yapılanma olursa işte o zaman partneri de yabancı olmak zorunda bu da 3-4-5 numaralardan sadece 1i yabancı olabilir demek oluyor TBL açısından.

Bo'yu Milano istiyor eğer Bo'yu bir hiç uğruna gönderirsek bonservis ödediğimiz bir oyuncu mantıklı olmaz. Ancak Teodosic gibi safkan bir PG gelecekse ya da daha açık Teodosic gelecekse benim tercihim Teo'dan yana olur.

Milos Teodosic : O kadar yazdık çizdik ki twitterda hani artık gerçek olmasa bile söylenti silsilesi sonucunda gerçek olabilecek bir haber gibi lanse edilmiş bile olabilir. Neyse ki en son bugün itibarıyla İsmail Şenol'da twitter'a Bo giderse Fenerbahçe Teodosic'i ister gibi bir şey yazdı. Bu da umutlanmamızı sağladı. Teodosic Türk taraftarlarının gözünde final kaybeden bir loser görüntüsünde ancak haklı olunan noktalar olsa bile Teo oynadığı her takımı final seviyesine de çıkartabilen bir oyuncu. Hani bizim Fenerbahçe olarak hiç yapamadığımız o F4.. Tabi işin bir de maddi boyutu var şu anda net 1.9M Euro kazanıyor Rusya'da. Onu oradan koparmak için benzer bir teklif yapılması gerekiyor. 2+1 idi sözleşmesi sanırım bir şekilde bir opsiyon ya da çıkış benzeri bir durum söz konusu olabilir.

Ben şahsen Teodosic tarzı bir oyuncuyu takımda görmek isterim. Tam bir oyun kurucu Obradovic'in sisteminde 1 tık daha ileri gidip winner olabilecek bir oyuncu aynı zamanda. Çünkü finallere kadar çok maç kazandırdı bu özellikleriyle sadece finallerde/yarı finallerde tökezliyor ki baskıdandır o. Tabi bu bahsettiğimiz iki isim yanyana oynar mı diye taraftarımızın kafasında vardır. Ön alan baskısı bu kadar kötü olan guardları Obradovic asla birarada oynatmaz diyelim ve maddi ve manevi olarak imkansızlıktan böylece bahsedelim. 

Guard değerlendirmesi : Obradovic sisteminde bir guard bir de forvet her zaman oyun kurucu olarak oynamış rolleri paylaşmıştır. Bo McCalebb'in devam etmesi halinde yanına alınacak guard ekürisi için kesenin ağzını açmak gerekiyor. Hem iyi savunmacı hem de oyun kurucu özellikleri olan iyi bir kombo guard bulmak lazım. Toplu da topsuz da oyunun içinde kalabilmesi ve yönlendirebilmesi çok önemli. Bu özelliklere sahip ayrıca egosunu da ikinci planda tutabilecek pek fazla guard yok piyasada. Yerlilerden Kerem Tunçeri bu saydığım vasıflara sahip iyi bir oyuncu ancak savunma konusunda da yeterli değil. Ayrıca oldukça kaprisli bir oyuncu süre konusunda bu açıdan tercih edilir mi bilemem. Ohayon ya da Calathes ve hatta Madrid'in bırakmayacağından emin olsam da Sergio Llull bu listeye yazılabilir. 

Guard ikilisi işin özeti Bo McCalebb kalacaksa eğer Bo - Calathes ya da Bo - Ohayon şeklinde kurulabilir. Fena da olmaz açıkçası ama takımın 3lük tehdidi azalır. Tabi ben Teodosic ve yanında sert savunmacı bir oyuncuyu tercih ederim. 

Guard konusu Bo'nun kaderine göre şekillenecek o belli. Uzun konusunda ise Obradovic'in şimdiye kadarki kafasındaki düşünceler netleşmiş duruyor. 

Nemanja Bjelica : Şu aşamada transferi en olası isim. http://novosti.rs/vesti/sport.295.html:443195-Bjelica-Spreman-sam-za-ulogu-lidera sitesi kendisiyle bir ropörtaj yapmış ve işin tercüme boyutunda oyuncu özellikle henüz bir takımla anlaşmadım Laboral ile sözleşmem devam ediyor ancak sezon ortasından beri Barcelona benimle ilgileniyor. Ayrıca Obradovic sonrası Fenerbahçe'den de gurur verici bir teklif aldım diyor. Bu hamle şu aşamada benim gözümde en olası transfer olarak duruyor. Peki Bjelica'yı biraz tanıyalım ve Obradovic sistemi içerisinde değerlendirelim. Obra sisteminde spaceing çok önemli bir yere sahip. Hücum setleri içerisinde değişik varyasyonlar var. Bu açıdan 4 numaranın mobilitesi ve şutörlüğü çok önemli. Bjelica bu özelliklere sahip bir oyuncu ayrıca koçun topu yere vurabilen 4 numaraları sevmesi de onun için artı bir özellik. İspanyol medyasında 1M Euro civarı buyout istendiği söyleniyor. Oldukça yüksek bir rakam. Barcelona'nın bu rakamlara çıkacağını sanmam ancak orta yol bulunur ve bu hafta sonuna kadar Bjelica işi resmileşir diye düşünüyorum. İşin hücum kısmında sorun yaşamayız. Koç onun rahat bir şekilde 3lük atmasını sağlayacak hücum setleri kuracaktır. 2.09'luk Bjelica fundemental'i da yüksek bir oyuncu topu yere vurduğu zamanlarda da katkı verecektir. İşin defansif yönü ise biraz sıkıntı. 49 EL maçında yaptığı 10 blok atletik özelliklerini çok da ön plana çıkartamayacağının bir göstergesi. Set savunmasında çok açık verileceğini sanmıyorum ancak yanındaki pivotun da kısa forvetin de rebaund konusunda iyi olması şart. 

İzzet Türkyılmaz : İzzet potansiyelli bir oyuncu ancak 90 doğumlu yani artık oyununu üst kademeye koyması lazım. tblstat.net'ten aldığım istatistiklerine bir bakalım

İzzet Türkyılmaz 2012/13 TBL istatistikleri

Maç başına 4.48 sayı ve 2.79 rebaund rakamları pek içaçıcı değil. Ancak onun fiziğinde tarz olarak da çok fazla oyuncu olmadığını söylemek lazım. Yani gelişmeye ve fark yaratmaya açık bir oyuncu. Seneye 24 yaşına gelecek ve rotasyonda Bjelica ve İlkan arasında kaybolmaması lazım. Transferi konusunda da Banvit ve Fenerbahçe Ülker'in anlaşmaya yakın olduğu haberleri geliyor. Bu gidişle 4 numara rotasyonumuz 

Nemenja Bjelica / İlkan Karaman / İzzet Türkyılmaz şeklinde olacak. 3ü de tam anlamıyla eline güvenilir olmasa da şutu olan oyuncular. ayrıca genç bir rotasyon olduğunu da vurgulamak lazım. Savunma konusunda bu rotasyonla Obradovic eli değse bile sorun yaşanır. 

4 numaralar 3 aşağı 5 yukarı belirli özelliklere sahipken tamamlayıcı unsur olacak pivot açısından da değerlendirmek lazım. Bu tarz 4 numaraların olduğu sistemde pivot için aranacak unsurlar olmazsa olmaz olarak iyi rebaundcu olması, blok tehdidinin olması ve Obradovic sisteminde mutlaka ve mutlaka PNR oynayabilmesi gerekir. Aslında bu özelliklerde beğendiğim bir uzun Sasha Kaun ancak CSKA ile devam eden sözleşmesi var ve bizde olsa gerektiği saygıyı göreceğini zannetmiyorum. Bu açıdan ismimizin geçtiği uzunları değerlendirelim.

Mirza Begic: Aslında koç belli olmadan önce anlaşıldığı haberleri çıktı. Hatta 2 gün önce bir Bosna kaynaklı güvenilirliğinden emin olamadığım bir haber sitesinde çıkan ropörtajında Fenerbahçe'ye transferinin bittiği yönünde de açıklama yapmış. Bugünse sitelerde Fenerbahçe'nin de teklifinin olduğu Real'in de sözleşme uzatmak istediği yazılıydı. Bu kıt pivot piyasasında benim gönlüm her zaman atletik bir siyahi oyuncudan yana olsa da Obra'nın sisteminde bu tarz görev adamları daha da ön plana çıkıyor. Begic'ten ilk akla gelen 2.16'lık boyu ve blok tehdidi. ACB'de bu sezon sadece 13.6 dk maç başına süre alsa da 0.9 blok ortalamasını tutturmuş 34 maçta 30 blok yapmış durumda. Keza EL'de de 29 maçta 26 blok yapmış durumda ortalama aldığı 12:47 dk süre boyunca. Bu açıdan kıtanın en etkili pivotlarından birisi şüphesiz. Ancak 5 sayı ve 3.4 blok ortalamaları EL için başlı başına yeterli olmaz. Buna karşın PNR konusunda fena olmadığını en azından bizim Oğuz'a karşı göstermiş bir isim.

Artıları : Bonservisi yok, blok tehdidi var hücum rebaundlarında etkili
Eksileri : Hücumu tek yönlü, maç başına az dakika süre aldı
Mirza Begic 2012/13 EL istatistikleri

Luka Zoric : Bir başka ACB oyuncusu. Unicaja Malaga formasıyla iyi bir performans gösterdi. 2.11'lik Hırvat pivot'un Malaga ekibi ile sözleşmesi devam ediyor. Begic'in aksine blok tehdidi yok. Görev adamı PNR iyi oynuyor ancak top kayıpları da saç baş yoldurabilecek türden. Muhtemelen Begic 1M Euro civarına oynarken Zoric bir tık aşağısında 700bin Euro'luk sözleşmelere bitebilecek bir isim. Tabi Malaga ile buyout konusunda da anlaşmak lazım. Ben daha defansif bir uzunu tercih ederim. Ancak hücum performansı şüphesiz Begic'ten daha başarılı. İkisi de roster depth olarak mantıklı isimler olabilir aslında ancak tek başlarına 1 numaralı pivot olacaklarını zannetmiyorum. 

Luka Zoric 2012/13 EL istatistikleri

Paul Davis : Açıkçası ismi üstteki iki pivot kadar çok geçmiyor ancak onlardan daha başarılı bir yıl geçirdiği de ortada. Khimki ile sözleşmesi devam ediyor ve Yunan basınına göre OLY kendisini çok istiyor. Olympiacos'un 300bin Euro'luk buyout teklifine Ruslar 1M Euro ile karşı teklif verince iş şu anda çıkmaza girmiş durumda. Ancak piyasası bu kadar yüksekken başarılı geçen bir EL sezonu sonrasında transfer olmasını beklemek güç değil. F4 kovalayan çoğu takım kadrosunda bu tarz sert bir uzunu görmek isteyecektir. Artısı ise orta mesafe şutunun olması. Dediğim gibi şimdilik fazla bir ilgimiz yok ancak olursa hayır diyemeyeceğim bir isim olur. 

Paul Davis 2012/13 EL istatistikleri

Ioannis Bourousis : Yunan pivot Milano'da geçirdiği 2 sezonun ardından boşa çıkmış durumda. Avrupa basınının haberlerine göre Real Madrid ve Fenerbahçe Ülker bu pivot için ciddi teklifler yapmış durumda. Hatta Real'in 2 yıl için 2M Euro, Fenerbahçe Ülker'in ise 2 yıl için 3M Euro önerdiğinden bahsediliyor (bana mantıklı gelmedi bu rakamlar). Milano'nun bu sezon kısa süren EL macerasında ayakta kalan isimlerden biriydi Yunan pivot. Ancak eskiden de çabuk olmayan ayaklarının bu aralar daha da yavaşladığı da bir gerçek. Bana göre kariyeri kesinlikle düşüşe başlayan bir isim. Özellikleri ne olursa olsun ben transferinden yana değilim. 

Ioannis Bourousis EL 2012/13 istatistikleri

Bu isimler dışında Mirza Teletovic, Pekovic, Thabo Sefelhosa ve Krstic gibi 3-3.5 milyon Euro senelik maliyeti olan oyuncular da yazılıp çiziliyor. Açıkçası hiçbirisinin olmasına ihtimal vermiyorum. İsmimizin anıldığı tüm oyuncuların benzer nitelikte kariyerlerinde belli noktalara gelmiş görev adamları olduklarının da altını çizmek lazım. 

Bu isimler ışığında gönül ister ki pivot rotasyonu 

Mirza Begic veya Paul Davis / Gasper Vidmar / Oğuz Savaş 3'lüsünden oluşabilir. 

Pota altında nispeten rebaund sorununu çözdüğümüz uzunlarımızın yanı sıra Obradovic sisteminde asıl önemli rol oynayan 3 numara oyun kuruculardan bahsetmemiz gerekiyor. 

Zaten takım kurarken belli başlı dinamikler vardır, her koça göre temel sistemde bu iş aynıdır aslında. 1 ve 5 numaralar oyunun kaderini belirler 3 numaradan bir atıcı diğer 2 oyuncu da eksik parçaları tamamlar. Obra'nın sisteminde hızlı set tempoları vardır. Bu açıdan oyunun yönünün çabuk değişmesi gerekir. Top dolaşımı hızlıdır. Eğer ki set tıkanırsa top o anda kimin elindeyse alternatif seti uygulayabilmeli pas dağıtımı yapabilmeli ya da uygun pozisyonda bitirici olabilmelidir. Yani şu an itibarıyla kadrodaki eksikler neler dersek;

* Komple bir oyun kurucu
* Güvenilir şutör
* PNR oynayabilen uzun 
* Pota altı sertlik + rebaund yönü güçlü uzun 
* Oyun kurabilen forvet
* Düzen dışı skorer

Forvet konusunda kurabildiği oyun tartışmalı olsa da elimizde Emir Preldzic var. Ben açıkça fikrimi söyleyim gönderilmesinden yanayım. Ancak Obradovic onu kullanmak isterse ne verim vereceği sırf Obradovic'in koçluğuna olan saygımdan da merak konusu. Acaba o Emir'i yıllardır Bodiroga ya da Diamantidis gibi bir oyuncu olması beklenen aşamaya çıkartabilecek mi ? Ben yine de oyuna daha mantıklı katkı verse bile bu savunma eksileriyle Emir'e asla güvenilmemesi gerektiği konusunda sabit fikirliyim.  

Bu aşamada point forvet konusunda riskli olsa da elimizde bir Hidayet Türkoğlu şansı olacak. Aslında doping olayı sonrasında FIBA'dan ceza alıp almayacağı netleşmiş değil. Ayrıca geçen sene sadece 11 NBA maçında oynayıp çok çok da kötü istatistiklere sahip. Ancak Avrupa basketbolu için halen daha geçerli olan bir oyun yapısına da sahip. Bir seçim yapacak olsam Hido'yu Emir'e gözü kapalı tercih ederim. Ayrıca bugün açıklanan milli takıma seçilmesi de ceza almayacağı konusunda bir inanç oluşturdu bende. Hido'nun NBA'de 1 sezon daha sözleşmesi var 12M USD değerinde ancak sadece 6M USD koruma altında yani kulübü kontratı satın alıp yarı bedel ödeyerek kendi cap space'inde yer açabilir ki açacağından da eminim. Hido bu durumda serbest kalacaktır. 

İşin özetine gelirsek ilgilendiğimiz isimlerden hiçbirisi 1.5M Euro'dan daha fazla kazanacak isimler değil ve genellikle kariyerinin ne başı ne sonunda olan kendini ispatlamış ve oyunlarını bir tık öteye taşıyabilecek isimler. 16 kişilik bir rotasyon düşünecek olursak;

Delici guard / Yedek Türk oyun kurucu / Yedek yabancı guard / Çaylak Türk oyun kurucu
Kombo guard / düzen dışı skorer guard / Türk 3lükçü
Point Forvet / güvenilir dış şutör / Genç Türk
Dış skorer PF / Yerli PF / Yerli PF
PNR oynayabilen şutu olan pivot / Rebaundcu savunmacı pivot / Birebiri olan pivot

Bu açıdan bir kimya tutturulursa takımın savunma liderinin kombo guard olması şart. Takımı ateşleyecek defansif yöne sahip bir guard ile pota altı blok tehdidi yüksek olan bir pivot bu açığı kapatır. 4 numara savunması ise biraz sıkıntılı bu sistemde. Eldeki mevcutlara ve olası transferlere göre bir şekil vermeye çalışalım.

Bo McCalebb / Leo Westermann / Barış Ermiş / Berk Uğurlu 
Nick Calathes / Malik Hairston / Can Maxim Mutaf (Melih Mahmutoğlu)
Hido Türkoğlu / Bojan Bogdanovic / Metecan Birsen
Nemenja Bjelica / İlkan Karaman / İzzet Türkyılmaz
Mirza Begic / Gasper Vidmar / Oğuz Savaş 

Bu kadronun toplam maliyeti buyoutlar da dikkate alındığında 20M Euro'yu geçmez tabi bu Bo'dan başlayan bir seçim yapıldığında söz konusu ve yine pota altı atletizmi benim tercih edeceğim kadar iyi değil. Ben burada eldeki parçaları birleştirmeye çalıştım biraz da Calathes ve Westermann'da olduğu gibi kendi yorumlarımı kattım. Bojan Bogdanovic'in de Nets'e gitmesi gündemde. Açıkçası ben onun da gideceğini ve Sato'nun da gönderileceğini düşünüyorum. Bojan'ın gitmesi durumunda bu kadroda Malik Hairston hem düzen dışı skorer hem de dış şutör rollerinin benimsendiği bir 6. adam pozisyonunda denenebilir. Tabi böyle bir durumda da dış atıcı konusunda sıkıntı yaşanır ve Calathes'ten daha iyi bir 3lükçü tercih edilebilir. 

Benim gönlümde Teodosic'li bir kadro var. Yazılan çizilenlerin aksine bir de öyle bir dengeli kadro yapmaya çalışayım tabi burada eldeki mevcut oyuncuların sözleşmelerinin nasıl feshedileceği ya da kulüplerin nasıl oyuncu alacakken buyout konusunda anlaşma sağlayacakları değerlendirilmeden yapılıyor. Yine eldeki verilerden yola çıkarak;

Milos Teodosic ,Ricky Hickman, Malik Hairston, Nemenja Bjelica, Joel Freeland ve Joey Dorsey gibi 6 yabancıyı kadroda görmek isterdim. 

Bakalım bu 1 hafta içinde 2-3 transferin resmileşmesini bekliyorum özellikle uzun konusunda ondan sonra daha detaylı konuşabiliriz. Şimdilik durum değerlendirmesi bu şekilde bu sistem ne olursa olsun en önemli tamamlayıcı unsuuru Obradovic olacağı kesin. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Fenerbahçe Ülker (74) Köşeyazıları (70) nba (66) Fenerbahçe (62) Euroleague (55) TBL (50) Emir Preldzic (23) Anadolu Efes (20) Transfer (19) Bojan Bogdanovic (17) ACB (15) Avrupa (15) EuroBasket2011 (14) James Gist (14) Türkiye (14) Ömer Onan (14) Oğuz Savaş (12) Pınar Karşıyaka (12) Roko Ukic (12) lokavt (12) Diğer (10) Barcelona (9) Beşiktaş (9) CSKA Moskova (9) Türk Telekom (9) Bo McCalebb (8) Caja Laboral (8) Curtis Jerrells (8) Maccabi Tel Aviv (8) Olympiacos (8) Real Madrid (8) Andrei Kirilenko (7) Beşiktaş Milangaz (7) Eurochallenge (7) Gasper Vidmar (7) Hidayet Türkoğlu (7) LA Lakers (7) Mike Batiste (7) Montepaschi Siena (7) Panathinaikos (7) Euro 2011 (6) Fransa (6) Galatasaray Medical Park (6) Mirsad Türkcan (6) Neven Spahija (6) Romain Sato (6) Unicaja Malaga (6) Union Olimpija (6) Bennet Cantu (5) Can Maxim Mutaf (5) David Andersen (5) Engin Atsür (5) Ersan İlyasova (5) Gianluca Basile (5) Kaya Peker (5) Luka Zoric (5) Marcelinho Huertas (5) Mersin BŞB (5) New York Knicks (5) Shaquille O'neal (5) Sırbistan (5) TNT (5) Almanya (4) Antalya Büyükşehir Belediye (4) Bilbao Basket (4) Derron Williams (4) Dwight Howard (4) Jordan Farmar (4) Kevin Durant (4) Litvanya (4) Mehmet Okur (4) New Jersey Nets (4) Oklahoma City Thunder (4) Olin Edirne (4) Shaq (4) Shaqtin' A Fool (4) TOFAŞ (4) Thabo Sefolosha (4) Valencia (4) Vassilis Spanoulis (4) Yunanistan (4) Zalgiris Kaunas (4) İlkan Karaman (4) İspanya (4) A Milli Basketbol Takımı (3) A1 (3) Aliağa Petkim (3) Bandırma Banvit (3) Barış Ermiş (3) Belgacom Spirou (3) CBA (3) CP3 (3) D'or Fischer (3) Erdemir (3) Furkan Aldemir (3) Jeremy Pargo (3) KK Zagreb (3) Kobe Bryant (3) Maccabi Haifa (3) Marc Gasol (3) Miami Heat (3) Milos Teodosic (3) Minnesota Timberwolves (3) Mirza Teletovic (3) Nemenja Bjelica (3) New Orleans Hornets (3) Orhun Ene (3) Orlando Magic (3) Portland Trail Blazers (3) San Antonio Spurs (3) Serie A (3) Spor Toto World Cup 10 (3) TB2L (3) Tiago Splitter (3) Unics Kazan (3) Vlado Ilievski (3) 2013/14 (2) Alexey Shved (2) Allstar (2) Andrew Bynum (2) Antbirlik Antalya (2) BC Khimki (2) Berkay Candan (2) Birkan Batuk (2) Bornova Belediye (2) Brose Baskets (2) Chicago Bulls (2) Chris Paul (2) Dallas Mavericks (2) Damir Mulaomerovic (2) Dimitrios Diamantidis (2) Dirk Nowitzki (2) EA Milano (2) Elias Zouros (2) Emir Predzic (2) Enes Kanter (2) Erman Kunter (2) Etha Engomi (2) EuroBasket2013 (2) FIBA (2) Galatasaray (2) Georgios Printezis (2) Gerald Fitch Joel Freeland (2) Hacettepe Üniversitesi (2) Hakan Demir (2) Hakan Demirel (2) Henry Domercant (2) Houston Rockets (2) Hırvatistan (2) Ioannis Bourousis (2) Jaycee Carrol (2) Jovo Stanojevic (2) Kenan Sipahi (2) Kyle Hines (2) Lietuvos Rytas (2) Linas Kleiza (2) Manu Ginobili (2) Marcelus Kemp (2) Marcus Slaughter (2) Mire Chatman (2) Mustafa Abi (2) Nenad Krstic (2) Nicolas Batum (2) Omri Casspi (2) Partizan (2) Pau Gasol (2) Phoenix Suns (2) Rudy Fernandez (2) Rusya (2) SLUC Nancy (2) Sacremento Kings (2) Salary Cap (2) Sean May (2) Semih Erden (2) Serge Ibaka (2) Sinan Güler (2) Slovenya (2) Sofocles Schortsianitis (2) Soft Cap (2) Sonny Weems (2) TED Ankara Kolejliler (2) Terrence Kinsey (2) Theodoros Papaloukas (2) Trabzonspor (2) Tracy McGrady (2) Ufuk Sarıca (2) Utah Jazz (2) Web Sitesi (2) Zeljko Obradovic (2) Zoran Erceg (2) agent (2) arenas (2) efes (2) gilbert (2) kevin (2) pilsen (2) trade (2) ukrayna (2) washington (2) wizards (2) zero (2) Ömer Aşık (2) İsrail Ligi (2) 1988 Olimpiyat Oyunları (1) 2002 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası (1) 2011 NBA Draft (1) 2012/13 (1) AC Green (1) AJ Milano (1) Aaron Jackson (1) Adecco Kupası (1) Adriyatik Ligi (1) Agent 0 (1) Al Collins (1) Aleks Maric (1) Aleksei Vzdyhalkin (1) Alex Raskovic (1) Ali Karadeniz (1) Altın Madalya (1) Andre Smith (1) Angelico Biella (1) Anthony Tucker (1) Antonis Fotsis (1) Antwain Barbour (1) Aris (1) Arjantin (1) Arturo Ortega (1) Arvydas Sabonis (1) Asseco Prokom (1) Audi (1) Avellino (1) Aydın Örs (1) BC Nizhny Novgorod (1) Bandırma Kırmızı (1) Banvit (1) Baron Davis (1) Barış Özcan (1) Basketball Fight (1) Basketbol (1) Baskonia (1) Bekir Yarangüme (1) Ben Gordon (1) Benetton Treviso (1) Big Sofo (1) Birsel Vardarlı (1) Blake Griffin (1) Boniface Ndong (1) Bosna Hersek (1) Bostjan Nachbar (1) Boston Celtics (1) Bradley Buckman (1) Brandon Bowdry (1) Brandon Jennings (1) Brandon Knight (1) Brian Boddicker (1) Brian Scalabrine (1) Brooklyn Nets (1) Bruesa (1) Byron Scott (1) CB Valladolid (1) CJ Miles (1) CS Bologna (1) Caleb Green (1) Call of Duty (1) Can Altıntığ (1) Caner Ercan (1) Carlos Arroyo (1) Carlos Delfino (1) Carmelo Anthony (1) Celebrate Basketball (1) Charles Smith (1) Cherkasy Monkeys (1) Cheshire Jets (1) Chris Dogles-Roberts (1) Chris Wright (1) Chuck Eidson (1) Cibona Zagreb (1) Collective Bargaining Agreement (1) Corey Maggete (1) Damir Mrsic (1) Danilo Gallinari (1) Darius Lavrinovic (1) Darius Washington (1) Darko Milicic (1) Denver Nuggets (1) Derrick Rose (1) Derrick Williams (1) Doğuş Balbay (1) Drazen Delipagic (1) Dripling (1) Dusko Savanovic (1) Dwyane Wade (1) Edwin (1) Efes Pilsen (1) Efthymios Rentzias (1) Ender Arslan (1) Erazem Lorbek (1) Erbil Eroğlu (1) Ergin Ataman (1) Erhan Yetim (1) Esteban Batista (1) FIBA Kadınlar Euroleague (1) Fanatik Basket (1) Film Tavsiye (1) Florentino Perez (1) Forest Whitaker (1) Forma Numaraları (1) Fuenlabrada (1) Gilbert Arenas (1) Goran Dragic (1) Grant Hill (1) Göksenin Köksal (1) Görkem Sönmez (1) Hapoel Migdal Jerusalem (1) Hazırlık Maçı (1) Hurricane Season (1) Hürriyet (1) Igor Rakocevic (1) Jacob Pullen (1) James Worthy (1) Jan Vesely (1) Jason Richardson (1) Jason Thompson (1) Joakhim Noah (1) Joey Dorsey (1) Jonas Valanciunas (1) Jonas Valenciunas (1) Josip Sesar (1) Kaan Üner (1) Kalin Lucas (1) Karadağ (1) Kareem Abdul Jabbar (1) Kaspars Kambala (1) Kasırga Sezonu (1) Kenneth Faried (1) Kepez Belediye (1) Kevin Seraphin (1) Kinder Bologno (1) Kirk Penney (1) Kostas Sloukas (1) Ksistof Lavrinovic (1) Kyrie Irving (1) Köşe (1) La Palma (1) Lamar Odom (1) Lamont Barnes (1) Larry Ayuso (1) Lazaros Papadopoulos (1) Lebron James (1) Leon Radosevic (1) Lisanslar (1) Louis Amundson (1) Lucas Gordon (1) Lucentum Alicante (1) Luol Deng (1) Lynn Greer (1) Magic Johnson (1) Makedonya (1) Malik Hairston (1) Mantas (1) Mapooro Cantu (1) Marcin Gortat (1) Marco Belinelli (1) Marcus Brown (1) Marcus Camby (1) Marijonas (1) Marijonas Petravicius (1) Mario Kasun (1) Marko Banic (1) Marko Keselj (1) Marko Popovic (1) Marko Tomas (1) Marreese Speights (1) Martynas Andriuskevicius (1) Martynas Gecevicius (1) Matt Howard (1) Matt Nielsen (1) Mehmet Arslan (1) Memphis Grizzlies (1) Mia (1) Michael Ignerski (1) Mike Miller (1) Milan Macvan (1) Milwaukee Bucks (1) Mirza Begic (1) Modern Warfare 3 (1) Multimedya (1) NBA 2K12 (1) NBA 2K13 (1) NBA2K14 (1) NCAA (1) Nate Robinson (1) Nathan Jawai (1) Nevriye Yılmaz (1) Nick Calathes (1) Nihat İziç (1) Nikola Pekovic (1) Ntv (1) Ntvspor (1) Oktay Mahmudi (1) Oktay Mahmuti (1) Omar Cook (1) Oyak Renault (1) PAOK (1) Pablo Prigioni (1) Pat Riley (1) Patrick Beverly (1) Patrick Mills (1) Pau Ribas (1) Paul Davis (1) Penny Taylor (1) Pepsi Caserta (1) Pero Antic (1) Pertev Öngüner (1) Phil Jackson (1) Philedelphia 76ers (1) Playoff (1) Polonya (1) Pops Mensah-Bonsu (1) Porto Riko (1) Radford Highlanders (1) Rajan Rondo (1) Ratko Varda (1) Ray Wesson (1) Reha Öz (1) Resmi şarkı (1) Ricky Rubio (1) Rimantas Kaukenas (1) Robert Javtokas (1) Roger Grimau (1) Ron Artest (1) Ronny Turiaf (1) Rucker Park (1) Russell Westbrook (1) STB Le Havre (1) Saras (1) Sasha Vujacic (1) Schaffartzik (1) Selçuk Üniversitesi (1) Serbest atış (1) Sergei Ibaka (1) Sergio Llull (1) Shane Battier (1) Shaqpedia (1) Shaun Stonerook (1) Simone Pianigiani (1) Stan Van Gundy (1) Stanco Barac (1) Streetball (1) TKBL (1) TOP 10 (1) Tarbes (1) Tau Ceramica (1) Taysaun Prince (1) Tenerife (1) Tidor Pleiss (1) Tony Parker (1) Toplu İş Sözleşmesi (1) Tornike Shengelia (1) Trailer (1) Ty Lawson (1) Tyler Smith (1) Tyus Edney (1) U19 (1) USSR (1) Ulker Sports Arena (1) Uruguay (1) Usain Bolt (1) VTB (1) Valentin Pastal (1) Vanoli Cremona (1) Vergi oranları (1) Victor Claver (1) Video (1) Virtus Bologna (1) Vlademir Stimac (1) Vladimir Romanov (1) Vladimir Veremeenko (1) Vladimiros Jankovic (1) Von Wafer (1) Washington Wizards (1) Will Solomon (1) Xavier Henry (1) YİĞİTER ULUĞ (1) ZZ Leiden (1) asist (1) ban (1) basketball (1) bobcats (1) bostjan (1) budivelnyk (1) bulls (1) ceza (1) charles (1) charlotte (1) chicago (1) childress (1) crittenton (1) dallas (1) david (1) dudley (1) dwight (1) el-amin (1) espn (1) gerald (1) hinrich (1) howard (1) howarrd (1) jameer (1) javaris (1) josh (1) khalid (1) kings (1) kirk (1) magic (1) martin (1) match (1) mavericks (1) mavs (1) mohammed (1) nachbar (1) nakavt (1) nazr (1) nelson (1) noah (1) olympiakos (1) orlando (1) over (1) pana (1) pick and roll (1) preston (1) ramunas (1) sacremento (1) seraphin (1) shumpert (1) silah (1) siskauskas (1) smith (1) stern (1) suspencion (1) telekom (1) time (1) turk (1) uzatma (1) wallace (1) Çetin Yılmaz (1) Ülker Sports Arena (1) İngiltere (1) İsrail (1) İtalya (1) İzmir (1) İçerik (1)